2.19.1. Налаштування оптимізації сайту (PageSpeed)

Увага!

Якщо на сайті використовуються плагіни виконують ті ж дії, що і включені фільтри оптимізації, то це може привести до помилок в роботі самого сайту. Слід або відключити плагіни, або фільтри оптимізації PageSpeed.

В налаштуваннях оптимізації сайту використовуються фільтри модуля Google PageSpeed. Він встановлений на хостингу за замовчуванням і призначений для прискорення відображення сторінки в браузері. Документація даного модуля розміщена на офіційному сайті .

Швидкість роботи сайту - один з найважливіших факторів, на який звертають увагу сучасні відвідувачі. Затримки в відображенні сайту викликають роздратування, негативно впливають на ранжування в пошукових системах і знижують доходи комерційних сайтів. З точки зору відвідувача на швидкість роботи сайту впливають два основних параметри: швидкість формування сторінки на сервері і швидкість відображення сторінки браузером. Для прискорення формування сторінок на серверах ми використовуємо сучасне обладнання і тонке налаштування програмного забезпечення. Також нашим клієнтам доступні інструменти, що дозволяють прискорити ще й швидкість відображення сторінки в браузері відвідувача, всього лише внісши зміни в налаштування свого сайту.

Велику частину часу при відображенні сторінки браузером займає завантаження додаткових елементів сторінки - зображень, JavaScript і CSS. Практично всі теми оформлення популярних CMSвикористовують JavaScript-фреймворк з десятком плагінів і безліччю CSS-стилі. Загальний обсяг завантажуваних відвідувачем даних при цьому нерідко перевищує 500 КБ, а кількість запитів до сервера для відображення однієї сторінки становить кілька десятків. Це негативно позначається на швидкості завантаження сторінки у відвідувача.

Існує кілька методик, використовуючи які можна підвищити швидкість відображення сайту в браузері клієнта:

 1. Зменшити обсяг переданих даних.
 2. Зменшити кількість запитів до сервера.
 3. Налаштувати кешування статичних файлів в браузері.
 4. Оптимізувати рендеринг сторінки.

Знизити кількість запитів до сервера, обсяг переданих даних і ефективність їх стиснення можна шляхом об'єднання декількох файлів в один і видалення зайвих коментарів і прогалин. У разі, якщо на сайті багато графіки в нижній частині сторінок (яку видно тільки при прокручуванні), корисною може виявитися відкладена завантаження зображень. Для прискорення рендеринга сторінки необхідно налаштувати правильний порядок підключення CSS- і JavaScript-файлів, і, можливо, перенести дрібні CSSв HTML-код. Якщо на сторінках активно використовуються елементи з інших сайтів (лічильники відвідуваності, віджети соцмереж, чати онлайн-допомоги), попередній резолвінг DNS-імён цих ресурсів може підвищити швидкість їх завантаження в сучасних браузерах. Виконати такого роду оптимізацій можна за допомогою налаштувань PageSpeed . Все оптимізації виконуються «на льоту», без необхідності внесення змін до коду сайту.

Модуль PageSpeed працює і по протоколу HTTPS. Коли для сайту налаштований редирект з HTTP на HTTPS (або навпаки) за допомогою .htaccess , Можуть виникати проблеми з обробкою контенту модулем PageSpeed по HTTPS. Щоб виправити ситуацію, необхідно видалити директиви редиректу з .htaccess і замість них включити потрібний редирект в налаштуваннях сайту .

Кешування дозволяє браузеру зберегти копію статичного файлу на комп'ютері відвідувача і не звертатися за ним на сервер при повторному відвідуванні. Однак це створює незручності розробникам, оскільки зміни в цих файлах відвідувачі будуть бачити з затримкою на час кешування. Для уникнення цієї проблеми в PageSpeed присутні параметри розширеного кешування зображень, стилів і скриптів. У разі їх використання в URLстатичних файлів додається хеш їх вмісту, який змінюється при редагуванні файлу. Таким чином досягається тривалий кешування з можливістю вільно вносити зміни.

Важливі моменти:

 • Не існує універсального набору налаштувань, що підходить всім сайтам без винятку. Опції потрібно підбирати індивідуально під конкретний сайт. Для деяких сайтів вони можуть бути не потрібні зовсім, якщо програмісти реалізували відповідний функціонал в движку, для інших може знадобитися тільки частина параметрів.
 • Визначити відповідні сайту настройки можна експериментально, по черзі включаючи їх і перевіряючи на кожному етапі роботу сайту. Деякі з налаштувань можуть порушувати нормальну роботу сайту. Наприклад, після включення мініфікаціі або об'єднання JavaScript на сайті можуть перестати працювати інтерактивні елементи (НЕ будуть у скрутному становищі будь-які кнопки). Це означає, що з даним сайтом настройка несумісна. У цьому випадку її слід відключити, знявши галочку, і очистити кеш PageSpeed.
 • Ефективність налаштувань безпосередньо залежить від того, як розробники сайту підійшли до його оптимізації. Для спочатку добре оптимізованого сайту настройки можуть виявитися зайвими.
 • Деякі фільтри PageSpeed можуть створювати додаткове навантаження на сервер. За рахунок генерації оптимізованих файлів модуль створює безліч запитів до сервера. Здебільшого запити спрямовані на статичну вміст і їх обробка не повинна викликати навантаження на сервер і проблеми, але в деяких випадках запити можуть направлятися на генерований контент скриптами PHP і тим самим створювати велике навантаження (такий сценарій зустрічається вкрай рідко, але має місце бути) .
 • Фільтри оптимізації PageSpeed не змінюють файли на сервері, тому після їх відключення сайт повернеться до свого попереднього стану.
 • Модуль PageSpeed має деякі нюанси роботи. Ознайомитися з ними можна в документації на офіційному сайті .
 • Деякі модулі об'єднання мають граничне значення MaxBytes, при якому файли не будуть об'єднуватися понад цього розміру. На хостингу значення MaxBytes дорівнює 1 КБ.
 1. Відкрийте настройки сайту .
 2. На вкладці « Налаштування оптимізації сайту »Встановіть або зніміть галочки навпроти потрібних опцій і натисніть« Зберегти »:
 3. Зачекайте приблизно 15-30 хвилин, поки зміни вступлять в силу.

Правила вказівки винятків:

 • URLпотрібно вказувати без імені самого сайту, наприклад */jquery.js або */static* .
 • Каталоги потрібно обрамляти двома символами * , наприклад */content* .
 • Кожне виключення вказується з нового рядка.
 • Довжина одного винятку не повинна перевищувати 100 символів.
 • Доступні символи: a-z 0-9 - . _ / * .
 1. Відкрийте настройки сайту .
 2. На вкладці « Налаштування оптимізації сайту " у полі " Винятки з PageSpeed »введіть URL, Які необхідно виключити, і натисніть « Зберегти»:
 3. Зачекайте приблизно 15-30 хвилин, поки зміни вступлять в силу.

Увага!

 • Для очищення кеша PageSpeed на сайт відправляється спеціальний запит. Якщо при очищенні кеша виявилася невдалою, то перевірте в логах доступу коди відповідей сервера для запитів з юзер-агентом pagespeed cache cleaner. Наприклад, роботі таких запитів в ряді випадків можуть заважати директиви редиректів з файлу .htaccess . У такій ситуації рішенням може бути тимчасове перейменування цього файлу на час очищення кеша.
 • Кнопка очищення кеша відображається тільки при включених налаштуваннях оптимізації . Якщо все опції відключені, кнопка виводитися не буде.
 1. Відкрийте настройки сайту .
 2. На вкладці « Налаштування оптимізації сайту »Внизу сторінки натисніть« Очистити кеш »:
 1. Відкрийте настройки сайту .
 2. На вкладці « Налаштування оптимізації сайту »Зніміть галочки навпроти всіх опцій або встановіть галочку навпроти опції« disabled » (« Відключити оптимізації сайту ") та натисніть " Зберегти »:
 3. Зачекайте приблизно 15-30 хвилин, поки зміни вступлять в силу.
Зміст