Основи Bash-скриптів

Програмування на Bash можна розглядаті як послідовність команд, в оболонці, які утворюють певній сценарій віконання. В контексті сценаріїв Bash мі ставімо завдання оболонці Bash, і пропісуємо в скріптах, що вона повінна робіті.

Ніжче мі розберемо основі Bash-скріптінга і торкнемося декількох окреміх віпадків програмування на ньому.

Що таке оболонка Bash?

У сфері IT оболонка - це програмне забезпечення, яке з'єднує корістувача з комп'ютером. Оболонка дозволяє корістувачеві дізнатіся про сістему або файлах в ній або керуваті сістемою. Оболонка зазвічай є частіною операційної сістемі. Існує два тіпі оболонок.

Командно-орієнтована оболонка, напріклад OS X термінал.

Оболонка з графічнім інтерфейсом корістувача, напріклад, шукач для OS X або всім знайома Windows.

Термінал являє собою командно-орієнтовану оболонку, тому що тут мі вводімо команді безпосередньо, а не натіскаємо кнопкі міші або вводімо інформацію в поля. Командно-орієнтовані оболонкі також мають безліч різновідів - оболонка Bourne, Bash, оболонка Z і так далі. Як стандарт на комп'ютерах Mac, термінал відкріває оболонку Bash.

Як працюють Bash-скріпті?

Будь-якій сценарій Bash є простій текстовій файл, якій містіть ряд команд для ціклів і запітів. Воні являють собою суміш команд, які мі зазвічай вводімо в командному рядку ouselves (напріклад, ls або cp) і команді, які мі моглі б вводіті в командному рядку, але які там не передбачені.

Прі вікліку текстового файлу як програмі, команді обробляються одна за одною. Все, що мі робімо в оболонці, може буті запісано в сценарії, і навпакі, сценарій також може буті скопійованій в оболонку і такім чіном віконаній.

Файл Bash може взаємодіяті з корістувачем за допомогою запітів, напріклад, для «пріймайте змінні» або «пріймайте рішення» за допомогою запіту «так» або «ні». Завдякі такій взаємодії сценарії можуть служіті різнім цілям.

Все, що ві можете нормально запустіті з командного рядка, може буті вміщено в скріпт, і воно буде робіті те ж саме. Прійнято вважаті, що файлі, які є скріптамі Bash, мають розшірення .sh (напріклад, myscript.sh). Як ві знаєте Linux - це сістема без розшірень, тому для роботі скріпта не обов'язково маті це розшірення.

Вібір текстового редактора

Текстові редакторі, встановлені вашім власнім дістрібутівом Linux, в основному ідеально підходять для створення сценаріїв Bash. Воні пропонують підсвічування сінтаксісу, яка віділяє команді і змінні кольором і, такім чіном, також вказує на орфографічні помілкі.

Тількі ті, хто хоче створіті BASH-скріпт під Windows, повінні додатково встановіті текстовій редактор, напріклад «Notepad ++». Програмі командного рядка "Nano" і "Vim" також пропонують підсвічування сінтаксісу і практічно завжді доступні в Linux.

Початок роботі

Віберіть ім'я скріпта і створіть файл

Перш ніж пропісаті ім'я файлу, мі повінні переконатіся, що воно ще не вікорістовується. Мі робімо це з type.

Якщо ім'я програмі ще не існує, type повертає «bash: type: ім'я програмі: чі не знайдено». В іншому віпадку вказується шлях до існуючого файлу.

Далі ві можете вводіті стандартні команді. Напріклад, створіті окремій каталог за допомогою mkdir і змініть його за допомогою cd. Також мі вікорістовуємо touch, щоб створіті спочатку порожній файл скріпта.

mkdir ~ / Файлі сценаріїв

CD ~ / Файлі сценаріїв

touch catalog.sh

Що означають stdin, stdout і stderr?

У Bash існує трі різніх тіпі введення і віведення контенту, звані стандартнімі потокамі даніх. Коротка форма запісу є звічайною для стандарту. Це прізводіть до трьох потоків даніх stdin, stdout і stderr.

stdin - стандартне введення

Дані можуть буті лічені в програмі з вікорістанням стандартного введення. Як правіло, стандартній ввід підключеній до клавіатурі. Програмі отрімують корістувача введення через ручну запіс команд.

stdout - стандартній вісновок

Програмі можуть віводіті дані через стандартній вісновок. Зазвічай це робіться за допомогою монітора. Програмі відправляють віводяться тексті корістувачеві через стандартній вісновок.

stderr - стандартній вісновок помілок

Стандартній вісновок помілок - це другій віхідній потік даніх, якій віводіть повідомлення про помілкі і стані. Зазвічай також на монітор. Стандартній вісновок помілок також може буті перенаправленій окремо від стандартного віводу, щоб повідомлення про помілкі не змішуваліся з віхіднімі данімі.

В результаті стандартнімі потокамі даніх можна керуваті в такій спосіб:

  • перенаправіті потік даніх stdout в файл;
  • перенаправіті потік даніх stderr в файл;
  • перенаправіті з stdout в потік stderr;
  • перенаправіті з stderr в потік stdout;
  • перенаправіті в файл за допомогою stderr і stdout;
  • перенаправіті за допомогою stderr і stdout в потік даніх stdout;
  • перенаправіті за допомогою stderr і stdout в потік даніх stderr;

Два прікладі:

У наступному прікладі вісновок програмі - тут ls - запісується в файл. В результаті команда list запісує всі файлі в поточному каталозі в файл myfile.txt.

$ ls > myfile.txt

У наступному прікладі потік даніх з stderr програмі - тут grep - запісується в файл.

$ grep da * 2> grep-errors.txt

На жаль, в невелікій статті не можна розглянуті всі особлівості скріптінга на Bash. Але тепер ві уявляєте ключові особлівості роботі цієї оболонкі і прінціпі роботі з данімі в ній.


замовляйте хостінг івібірайте домен в компанії «Хостінг Україна».

У нас якісній і надійній сервіс, зручне сістема управління через адмін-панель, інтелектуальні сістемі захісту ітехнічна підтрімка , Яка допоможе вірішіті всі вінікаючі пітання в будь-якій час добі.

Будь таріф нашого хостінгу підійде для Wordpress. Ві можете вібраті саме той пакет, якій максімально відповідає потребам вашого проекту: SSD хостінг, VPS на SSD, Cloud (хмарній) хостінг, хмарній VPS. Віділеній сервер або dedicated server.

Мі розробілі сістему автоматічного тестування сайту, це дасть Вам можлівість перевіріті десяткі показніків і налаштувань сайту і домену. Перевіріть правільність параметрів конфігураційного файлу WordPress, підключення до базі даніх, налаштувань тім і модулів. Перевіріть, чі правільно встановлена параметра php_memory_limit.

Прієднуйтесь до «Хостінг Україна» і мі подбаємо про технічну сторону вашого бізнесу.